Česta pitanja

Česta pitanja

   Ako su stakla na automobilu zatamnjena u zakonskim okvirima i ako je za takvo vozilo izdato uverenje/atest  (kod nas u servisu), apsolutno ste čisti pred zakonom!  Zadnj deo vozila, podrazumeva stakla iza vozača i suvozača, zatamnjivanje stakala je neograničeno, moze biti 100%, vozač i suvozač max. do 30%. Prednja šoferšajbna ne sme biti zatamnjena.

   Vi mozete … Odgovornost je na vama. Tada možete imati neprijatnosti sa policijom. Možete naići na saobraćajnu patrolu koja ima aparat za svetlosnu propustljivost (tada vas atest za stakla neće spasiti) ako posumnjaju da su vam stakla previše zatamnjena, izmeriće i može se desiti  da vam oduzmu registracione tablice, nakon toga vanredni tehnički pregled pa nazad u sup po tablice. Trošenje dragocenog vremena!

   Da, od 2018. godine je potreban atest,  sada svaki tehnički pregled ima uvid u dokumentaciju i kada ukucaju broj šasije automobila u jedinstveni (registar) sistem,  može da se videti da li je za vozilo izdato uverenje (atest) ili ga nema.

   Atest za stakla se radi kod nas u servisu . Od 1. oktobra 2023. godine pojednostavljena je procedura, odradi se zatamnjivanje stakala na automobilu, nakon ugradnje folija, može se odmah završiti  pregled (atest) i izdaje se uverenje .

   U našem servisu se ugrađuju isključivo folije za profesionalnu ugradnju koje imaju fabričku (life time) doživotnu garanciju. Folije ne kupujemo od distributera i ne nudimo folije za komercijalnu ugradnju koje su često simbolično jeftinije a drastično lošije! Svaka naša porudžbina (uvoz materijala) je namenski i pažljivo odabrana da zadovolji svakog našeg klijenta.

Kod nas u servisu postoje folije od 10%, 20%, 30%, 40%, 50%, 60%, 70%, 80%, 90% i 95 % zatamnjenja.

   Zakonom je zabranjena ali često se dešava da klijent zahteva da se stavi svetla folija na prednju šofersajbnu radi zaštite od sunca. Retko se desi da je neko primeti da je ima na staklu.

Fabrički zatamnjena i tonirana stakla se mogu naknadno pojačati folijom. Samim tim se pojačavaju karakteristike zaštite od sunca.

   Da potpuno ste legalni! Vi ste stranac u tranzitu koji poštuje zakone svoje države, a sa obzirom da je naša država usaglasila zakon sa evropskom unijom, apsolutno ne postoji problem sa vašim zatamnjenim staklima.

   Da, mogu se zatamniti stakla na automobilima iz drugih država, u tom slučaju se ugrađuju folije sa Abg kodom na foliji i sertifikatom za određenu zemlju. Uglavnom Nemačka i Austrija traže sertifikat za folije, ostale zemlje ne traže.

Zatamnjivanje stakala na automobilu traje najčešće 2-3 sata, atestiranje stakala 30 min.

   Montaža folje se može raditi u svim godišnjim periodima, jedina razlika je u sušenju folije, zimi je potrebno više dana da se folija osuši i zategne na staklu dok je leti dovoljno dan do dva. Sušenje folije  se odvija tako što se vlaga koja se nalazi između stakla i folije pretvara u paru i izlazi kroz mikro pore na filmu  posle instalacije.

   Tapaciri na automobilima se ne skidaju i prozori se ne vade van auta, sve se radi na licu mesta sa alatima namenski napravljenim za montažu folija bez skidanja tapacirunga. Zadnji grejač stakla neometano radi i ne oštećuje foliju prilikom korišćenja.

Automobil se može oprati odmah posle montaže folije jer se folija uvek montira sa unutrašnje strane stakla.